Soľná jaskyňa
Zdravá výživa
Liečivé účinky v soľnej jaskyni

Pobyt v soľnej jaskyni pôsobí blahodarne na množstvo zdravotných ťažkostí                                    

Tajomstvo uzdravenia pobytom v soľnej jaskyni je jednoduché. Ovzdušie v nej je presiaknuté soľou a množstvom minerálov a stopových prvkov v nej obsiahnutých. Pobytom v takejto jaskyni sa do organizmu vstrebávajú všetky tieto zložky, ktoré sú nevyhnutné pre jeho správne fungovanie. Tým sa telo dostáva do rovnováhy a začína sa uzdravovať samo, pretože iba človek sám je schopný sa uzdraviť. Všetko ostatné, ako napríklad lieky, slúži len na podporu a pomoc telu pri jeho samouzdravení.


 •     Sodík vplýva na funkciu srdca a na optimálnu úroveň krvného tlaku, zlepšuje prekrvenie kože. Spolu s chlórom tvorí bežnú soľ, ktorá je nevyhnutná pre správnu činnosť obličiek.
 •     Draslík má pozitívne účinky na činnosť srdca, zlepšuje zásobovanie kože krvou. Znižuje krvný tlak, predchádza srdcovým chorobám, zlepšuje činnosť kože, má diuretické účinky a pomáha pri vylučovaní toxických produktov metabolizmu.
 •     Horčík patrí medzi antistresové prvky, má pozitívny účinok na srdcovo- cievny systém. Zmierňuje astmatické záchvaty, znižuje nervové napätie a chronickú únavu, chráni pred srdcovým záchvatom, znižuje krvný tlak.
 •     Vápnik zvyšuje odolnosť nášho organizmu, zjemňuje dráždivosť, vplýva na krvný obeh. Je základným stavebným prvkom kostí, pomáha ľuďom trpiacim na hypertenziu k zníženiu krvného tlaku, má antialergické účinky.
 •     Železo je podstatnou zložkou hemoglobínu. Lieči anémiu, ovplyvňuje činnosť svalov, zlepšuje koncentráciu a znižuje náchylnosť k infekciám.
 •     Bróm znižuje krvný tlak a reguluje funkcionalitu nervového systému.
 •     Jód je zodpovedný za normálne fungovanie štítnej žľazy, ktorej činnosť vplýva na náš látkový metabolizmus a reguluje aj hmotnosť tela.


Sample ImageTak bohaté ovzdušie na spomínané prvky vytvára priam ideálne prostredie pre inhaláciu. Je doplnkovou liečbou na základe lekárskeho dohľadu, urýchľuje proces uzdravenia a spôsobuje, že náš organizmus sa opäť dostane do žiaducej rovnováhy. Čisté, ionizované prostredie zlepšuje celkovú kondíciu organizmu a podporuje liečbu týchto chorôb:Choroby pľúc a priedušiek

 • priedušková astma
 • chronické zápaly priedušiek s prvkami astmy
 • dlhodobé zápaly pľúc
 • ostatné choroby pľúc a priedušiek


Choroby srdcovo-cievneho systému

 • nedostatočný krvný obeh
 • poinfarktové stavy
 • vysoký krvný tlak


Choroby tráviaceho systému

 • žalúdočné vredy a vredy na dvanástniku
 • poruchy činnosti žalúdka
 • zápal hrubého čreva
 • Crohnova chorobaChoroby dermatologické

 • lupienka
 • zápaly kože


Choroby vegetatívneho nervového systému

 • poruchy obehu, ktoré sú spôsobené poruchami vyšších systémov
 • poruchy činnosti hrubého čreva


K ďalším chorobám s dobrou odozvou patria:

 •     alergie, precitlivenosť, nadváha, neurózy a neurotické stavy spôsobené dlhodobými chorobami, stresy spôsobené prepracovaním, nedostatok minerálnych látok
 •     ťažkosti psychosomatické, predovšetkým také, ktorých príčinou je stres, sa dajú ovplyvniť na 100 %Činnosť soľnej jaskyne zabezpečuje aj:

liečenie na princípe sanatórií

    - liečba mnohých ochorení, predovšetkým dýchacích ciest a kože...
    - podpora a skrátenie rekonvalescencie po operáciách a veľkého množstva ochorení...
    - adaptáciu pacienta, ktorý prichádza z iných klimatických pomerov, prípadne časových pásiem...
    - maximálne využitie všetkých možných prírodných aj umelých ekologických činiteľov...

športové lekárstvo

    - obdobia tréningov vrcholových športovcov tak, aby zásoby organizmu boli efektívne mobilizované...
    - likvidovanie únavy a negatívnych prejavov po športových pretekoch..

profylaktickú medicínu

     - liečba pacientov z rizikových pracovísk, baníctva, letectva, ťažobného priemyslu, chemického priemyslu...

omladzovacie kúry...

relaxačné izby pre podnikateľov...

Pobyt v jaskyni je účinný bez použitia liekov aj s podporným požitím liekov a bez akýchkoľvek známych vedľajších účinkov. Túto terapiu môžu podstúpiť napríklad aj tehotné ženy trpiace na astmu alebo iné respiračné ochorenia bez obavy z poškodenia dieťaťa.

Kamenná soľ na stenách vytvára ovzdušie bohaté na záporné ióny, ktoré sú mimoriadne potrebné pre zdravie a kvalitný život.
V dnešnej pretechnizovanej dobe ubúdajú vo vzduchu záporné ióny predovšetkým pôsobením priemyselných exhalácií, výfukových plynov alebo cigaretového dymu. Tým sa narušuje pomer kladných, záporných a neutrálnych častíc a človek sa cíti duševne i fyzicky viac unavený. Preto je dôležité dopĺňať množstvo týchto záporných iónov. Lokálne sa zvyšuje koncentrácia iónov v blízkosti vodopádov alebo morského pobrežia, kedy pri roztrhnutí vodných kvapiek vzniká elektrický náboj. Koncentrácia ľahkých iónov v čistom vzduchu v lesoch je asi 20-násobne vyššia ako v mestskom ovzduší. Civilizačné vplyvy, predovšetkým znečistenie ovzdušia, značne menia koncentráciu a celkové zloženie iónov. Mikročastice prachu, sadzí, mikroorganizmov, kvapalných aerosólov, dym, či prach viažu ľahké ióny, čím vzniká v ovzduší prebytok kladných iónov s malou pohyblivosťou. Pri zvýšenej inhalácií kladne nabitých iónov nastávajú u človeka také stavy ako: pocit nepohody, pocit dusna, bolesti hlavy, zažívacie ťažkosti, podráždenosť, pokles výkonnosti a celkový pocit únavy.
Je preukázané, že záporne ionizovaný vzduch má na okolie priaznivý vplyv a opačne, koncentrácia kladných iónov nám škodí. Antibakteriálne účinky záporne ionizovaného vzduchu boli preukázané v nemocniciach, kde zvýšením koncentrácie záporne nabitých iónov klesá počet baktérií vo vzduchu. To spôsobuje rýchlejšie hojenie rán a kratšie trvajúcu rekonvalescenciu. Sledovaním priameho vplyvu záporne ionizovaného vzduchu na človeka boli zistené mnohé pozitívne reakcie ako: zníženie krvného tlaku, pocit zvýšenia bdelosti a čerstvosti, zlepšenie nálady a celkový lepší subjektívny pocit.


Po prvej alebo druhej návšteve v soľnej jaskyni sa môže stať, že účinky soli naštartujú detoxikáciu organizmu. Prejaví sa to príznakmi podobnými nádche, to je predovšetkým zvýšeným vytekaním tekutého sekrétu bez zafarbenia, alebo miernym vlhkým kašľom s vykašliavaním priesvitného hlienu. Nie je to nádcha ani angína. To je len správnym prejavom, že organizmus sa začal zbavovať toxínov. Je to dočasný stav, ktorý trvá niekoľko dní a upraví sa sám, keď sa dutiny zbavia dlhodobo ukladaných hlienov. Aj preto je vhodné na začiatku navštíviť soľnú jaskyňu 5 - 10-krát v krátkom časovom období.